A Kétlámpás adventi naptára 2024-re – december 11.

A Kétlámpás is várja a karácsonyt, de addig is minden nap ajándék, amikor egy új előadásra készülhetünk vagy mehetünk. A Kétlámpás adventi naptárban minden nap felbukkan majd egy új csapat vagy hely, akinek nagyon ajánljuk a közeljövőben megnézhető produkcióját. A decemberi programok mellett olyan előadásokat is keresgélünk, amelyek az ünnep utánra esnek, és amikben érdemes a gondolkodni, ha a fa alá keresünk ajándékokat. Ha a független színházak és a független csapatokat befogadó játszóhelyeket választjátok, kétszeresen is átélhetitek az ajándékozás örömét. Hisz minden megvásárolt jeggyel támogatjátok a függetleneket és örömöt szereztek a megajándékozottnak. Ne feledjétek, adni jobb, mint kapni, valamint kétszer ad, aki gyorsan ad!

Mai ablakunk egy iskola ablaka, egy olyan nyitott művészeti iskoláé, akik szeretettel várják az érdeklődőket. Mi idén fedeztük fel magunknak a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnáziumot, két remek előadást is láttunk tőlük. Részt vettek a Városmajori Szabadtéri Színpad Szemle Off – Színiiskolák Bemutatkozása programon is, nézőtársaink beszámolója szerint ott is sikert arattak. Az első élményünk velük egy lenyűgöző mozgásvilágú, nagyon dinamikus, lehengerlő Vérnász volt. A szélsőséges érzelmek, a visszafojtottság és a robbanás játéka, a balladisztikus történetmesélés a színitanodák slágerdarabjává teszik Lorca darabját. Róluk szóló ajánlatunk egy másik előadásukra, december 13-ára szól. Mi a MU Színházban láttuk a produkciót, ti most a Bartók Béla út közelében, a gimnázium épületében találkozhattok vele.

https://ketlampas.blog.hu/2024/10/14/en_a_szorny

A 15. évfolyam hallgatói Szenteczki Zitával és Kárpáti Pállal dolgoztak együtt az Én, a szörny – konstruktív öngyalázás című előadásukon. Nagyon szerettük ezt a produkciót, és nagyon fontosnak is tartottuk. A fiatal alkotóknak, bárhonnan jöjjenek is, nagyon sok, akár egymásnak gyökeresen ellentmondó elvárásnak kell megfelelnie. Ezek kommunikációja gyakran sértő, önbizalomromboló, bántó. Ezeket a sérelmeket kibeszélni, közös tapasztalattá tenni, gyógyító hatású. Mindezt úgy megtenni, hogy közben színészi játékukkal rendre meg is cáfolják ezeket, bravúr. Nagyon sok helyről halljuk, hogy a színházi szakmában dolgozni kívánó fiatalok egyik legnagyobb problémája az önérvényesítés, a határok meghúzása. Meg kell tanulniuk visszautasítani a testszégyenítést, a leuralást, az elvárt ingyen munkát. Meg kell tanulniuk nemet mondani. Ennek a tanulási folyamatnak szép és szórakoztató színházi kísérlete az Én, a szörny.

Várjuk, mit hoz az új év a Nemes Nagyban, keresni fogjuk az alkalmat a velük való találkozásra.

Boldog karácsonyvárást, és lessétek meg, miből lesz a cserebogár!